Tags

, ,

Přemýšlíte o založení firmy, koupi cizího podniku nebo si chcete otevřít vlastní restauraci McDonald’s? Pak právě pro vás je určených následujících 7 dílů seriálu o firmách, jejich nakupování, prodávání a financování.

Neexistuje místo na světě, kde by člověk čas od času nepotřeboval pomoc. Nikdo z nás neví všechno. Ať už se svou firmou úspěšně proplouváte mořem byznysu a jen občas zaškobrtnete, nebo se naopak plácáte při pobřeží a bojíte se, že do vaší firmy teče. Nebo jste ještě nezačali ani budovat a už si nevíte rady. Vždy je možné nalézt odpověď na vaše problémy buď samostudiem, nebo při konzultaci s odborníkem, který má výhodu dlouholetých zkušeností a znalostí v potřebných oblastech. Abychom se drželi námořnické analogie, „zná okolní vody a ví, kde byste narazili na mělčinu“.

Následující seriál vznikl proto, aby upozornil začínající i ty zkušenější na úskalí a problémy, které mohou při manipulaci s firmou nastat. Dohadování se o ceně není tak jednoduché, jak by si mnozí přáli. Uzavírání smluv je náročné a neobejde se bez dobrého advokáta, který smlouvu dle požadavků klientů připraví. Zaplacení kupní částky také málokdy probíhá v plné částce z ruky na ruku.

Představte si, že nabízíte svou firmu k prodeji. Zájemce nechal provést due diligence a zjistil, že nemá zdaleka takovou hodnotu, jak jste si představoval, že do ní teče. A nabídne vám daleko nižší cenu. Přitom kdybyste byl dostatečně opatrný, provedl předběžnou due diligence a odhalil tyto problémy ještě před prodejem, mohl jste se o ucpání děr postarat sám a prodat perfektně fungující firmu s maximalizovaným ziskem.

Stačilo tak málo, že? A jaká další úskalí vás mohou potkat?

Advertisements