Tags

, , , ,

ihned.cz/HN Byznys, 14.12.2013

top 5TOP 5 chyb při prodeji firmy

1. Nereálná cenová očekávání
Cena, za kterou lze firmu prodat vychází zejména z její výkonosti a ziskovosti. Těžko lze argumentovat, že zisk byl ve skutečnosti daleko vyšší, když je v daňovém přiznání za poslední roky ztráta. Horlivost při daňové optimalizaci se nemusí při prodeji vyplatit.

2. Zatajování informací
Věta ke konci transakce “Mimochodem už jsem se zmínil o …dosaďte si dle libosti, například soudním sporu s bývalým zaměstnancem, neplatné smlouvě s dodavatelem, a podobně je noční můrou všech zúčastněných.

3. Strach říct nahlas “Já tomu nerozumím“
Ve smlouvách o prodeji firmy je potřeba rozumět každému ustanovení na 110 %. Nezeptat se, nerozumět a podepsat je nejkratší cesta, jak se stát štvancem namísto rentiérem.

4. Podceňování záruk
které prodávající poskytuje kupujícímu. I když prodáte, ručíte za to, co se dělo ve vaší firmě před prodejem. Přístup k zárukám způsobem „doteď se nikdy nic nestalo“ je dost rizikový. Víte-li o skrytém riziku, je lépe dříve ho odkrýt kupujícímu, než později vracet část kupní ceny.

5. Sám sobě právníkem
… aneb já si tu firmu prodám sám. V mnoha případech se to podaří, v některých nikoliv. Zlomenou nohu si také nedáváte do sádry sami. A pokud ano, jste kaskadéři.

Advertisements